Avustralya’da Bitcoin ile akaryakıt dönemi başlıyor

Kripto para birimlerine yönelik küresel ekonomi dünyasında regülasyon tartışmaları devam ederken Bitcoin’in fiziksel alışverişlerde kullanılması yönünde ilk adımı Avustralyalı market devi On The Run atıyor. Şirket, Avustralya’da kripto ile ödeme seçeneği sunacağını açıkladı.

The Australian sitesinde yer alan habere göre, ülkenin güney bölgeleri ağırlıklı olmak üzere 170 şubesi bulunan market zinciri olan On The Run (OTR), Güney Avustralya’daki tüm şubelerinde Bitcoin başta olmak üzere çeşitli kripto para birimleriyle ödeme seçeneği imkanı tanıyacak. Uygulamanın önümüzdeki aylarda hayata geçirilmesi planlanırken alışverişler için gerekli altyapıyı Crypto.com’un sağlayacağı bildirildi.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Avustralya’da hükümetin de kripto paralar konusunda bir yasal çerçeve oluşturulması yönünde çalışmalar sürüyor. Avsutralya’da geniş katılımlı olarak gerçekleştirilen bir ankette Avustralyalıların yaklaşık yüzde 18’i kripto para ticaretinde bulunduğu belirtilmişti. Bu oran, Avustralya’yı dünyada kripto paraları en çok benimseyen 3. ülke konumuna getiriyor.

OTR’nin sunacağı kripto varlık ile yakıt alımı uygulaması ilk olarak 2014 yılında ABD Colorado eyaletinde bir benzin istasyonunda denenmişti. Ayrıca ABD’de benzin istasyonlarına Bitcoin kiosku kurmak oldukça popüler hale geldi.