Amazon, Visa kararından geri adım attı

Amazon’un İngiltere’de Visa kartlarını yasaklama kararından geri adım attı. Online ticaret devi, kasım ayında açıkladığı kararı 19 Ocak 2022 itibarıyla uygulamaya alacaktı. Böylece İngiltere’de yaşayan Visa kullanıcıları, Amazon’dan alışveriş yapmaya devam edebilecek.

Yeni kararını e-posta ile ileten e-ticaret devi, “Amazon.co.uk’de Visa kredi kartlarının kullanımına ilişkin planladığımız değişiklik 19 Ocak’ta gerçekleşmeyecek” denildi. Açıklamada, “Amazon.co.uk’de Visa kredi kartlarını kullanmaya devam etmenizi sağlamak için Visa ile yakın çalışıyoruz” ifadelerine yer verildi. Öte yandan uzlaşmanın henüz kalıcı olmadığı da belirtildi.

Amazon, İngiltere’de Visa ile işlem ücretlerinde yaşanılan anlaşmazlık nedeniyle bu yönde bir karar aldığını duyurmuştu. Yapılan açıklamada yüksek işlem maliyetlerinin, müşterilere en iyi fiyatları sunmak için bir engel oluşturduğu belirtilmişti.

İngiltere’de yaşayan Amazon müşterileri ise karara tepki göstermiş, Visa da Amazon’un insanların seçim hakkını kısıtladığı açıklamıştı.

The Guardian’ın aktardığı bilgiye göre, İngilizlerin neredeyse yüzde 90’ı Amazon’dan alışveriş yapıyor. Ayrıca İngiltere’de yaklaşık 21 milyon kişi Amazon Prime kullanıyor. Tahminlere göre Amazon, kararı uygulamaya alsaydı 1.4 milyar sterlinlik bir kayıp yaşayacaktı.