ABD’den kripto borsası Bitzlato’ya yaptırım

ABD yönetimi, Hong Kong merkezli kripto para borsası Bitzlato’yu kara para aklamakla suçladı.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Hong Kong’a kayıtlı Bitzlato’nun Rus uyruklu Üst Yöneticisi Anatoly Legkodymov’un yasa dışı fonları transfer etmekle suçlandığı ve kara para aklamayı önleme dahil ABD’nin düzenleyici önlemlerini karşılayamadığı bildirildi.

Bitzlato’nun narkotik, çalıntı finansal bilgiler, sahte kimlik belgeleri ile kara para aklama hizmetleri için kullanılan, dünyanın en büyük ve en uzun soluklu “darknet pazarı” olarak anılan Hydra için çok önemli bir finansal kaynak olduğu belirtilti.

Hydra kullanıcılarının Bitzlato ile 700 milyon dolardan fazla kripto işlemi yapıldığı vurgulandı. Hydra, Nisan 2022’de ABD’li ve Alman yetkililerce kapatılmıştı. Bitzlato’nun fidye yazılımından 15 milyon doları aşkın gelir elde ettiği ifade edildi.

ABD Hazine Bakanlığı da Bitzlato ile ilgili Rus yasa dışı finansmanıyla bağlantılı olarak ‘birincil kara para aklama endişesi’ olduğu bildirildi. ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçlarla Mücadele Birimi (FinCEN), finans kurumlarının Bitzlato’yu içeren belirli fon aktarımlarını yasakladı.

ABD Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco, kripto suç ekosistemine önemli bir darbe indirildiğini söyledi.

Legkodymov’un dün gece Miami’de gözaltına alındığı belirtildi.