212 ve Neo Portföy’den yeni yatırım fonu: Simya GSYF

Örnek Resim

Girişim ekosisteminin önemli oyuncuları arasında yer alan 212’nin Neo Portföy ile hayata geçirdiği Simya girişim sermayesi yatırım fonu için SPK’dan onay geldi. Fon ile erken aşama girişimlere yatırım yapılması hedefleniyor.

Simya GSYF, 212 ve Neo Portföy’ün yanı sıra B2B erken aşama hızlandırma programlarından biri olan Alchemist ile de güçlerini birleştirdi. Böylece fonun, Türkiye’de kurulu uluslararası hızlandırma fonu olması bekleniyor.

Simya GSYF’de pay satışı SPK’nın kriterlerince belirlenmiş nitelikli yatırımcılara yapılacak.

“Girişimlerin globale açılması sağlanacak”

Türkiye’deki girişim ekosisteminde önemli bir boşluğu kapatmak için kurulan Simya GSYF’nin yatırımcısı olduklarını belirten 212 Kurucu Ortağı Numan Numan şunları söyledi: “Simya’nın amacı erken aşama girişimlere yapılacak yatırımların daha da artmasını sağlamak. 212 olarak Türkiye’deki girişim ekosisteminde erken aşama girişimciler için önemli bir boşluğu doldurmak amacıyla Simya GSYF’nin yatırımcısı olduk. Simya GSYF sayesinde erken aşama girişimciler ile 10 yılı aşkın yatırım tecrübemizi paylaşacağız ve globale açılacak yeni başarı hikayeleri yaratacağız. Simya GSYF ile erken aşama girişimlere yatırım yaparken üç temel noktaya odaklanıyoruz. Bu bağlamda hızlı, şeffaf ve inovatif bir yatırım süreci tasarladık. Stratejimizde dünyanın en iyi hızlandırma programlarından biri olan Alchemist’in çok özel bir rolü var. Bu güçlü yapı ile yenilikçi teknoloji ve B2B iş modeline sahip erken aşama girişimleri odağına alan Simya GSYF, ekosistem için kısa sürede sürdürülebilir ve güçlü bir yatırım fonu olacak.”