13. IDC Türkiye CIO Zirvesi, 13-14 Mayıs’ta sektör liderlerini bir araya getirecek

İstanbul, April 18, 2022 – Türkiye’de Bilişim sektöründeki en büyük ve en kapsamlı buluşmaları gerçekleştiren International Data Corporation (IDC) Türkiye, 13-14 Mayıs 2022 tarihinde Sapanca NG Enjoy Hotel’de düzenlenecek “13. IDC Türkiye CIO Zirvesi” çerçevesinde ülkemizin önde gelen kamu ve özel sektöre bağlı kurumların BT yöneticilerini bir araya getirecek. Zirveye, 200’den fazla BT lideri katılarak içinde bulunduğumuz dijital inovasyon çağına ait deneyim ve öngörülerini paylaşacak.

“13. IDC Türkiye CIO Zirvesi” 50’nin üzerinde iş ortağının katılımı ile gerçekleşecek.

IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, ‘’Bilgi Teknoloji Sektöründe ülkemizde yetişmiş insan insan kaynağı bulma ve elde tutma konusunda BT Yöneticileri ve İnsan Kaynağı departmanları daha yakın çalışmak zorunda.

IDC Türkiye CISO, CIO ve iş ortakları danışma kurulları ve BT ekosistemi ile gerçekleştirdiğimiz toplantıların en önemli konusu mevcut insan kaynağını korumak, rakiplere ve yurt dışına çok daha yüksek ücretlerle giden personelin yerine yenilerini yetiştirmek, mevcut personelin bilgi seviyesini güncel tutmak ve ‘’çekirdek kadro’’nun her hâlükârda nasıl korunacağı ana gündemlerdi. Dijitalleşme ve yeni teknolojilerle tüm dünyada yetkin personel sayısında kıtlık vardı. Ancak hiç bu kadar günlük iş hayatını etkiler boyuta gelmemişti. Avrupa’dan daha ileride olan ve yetkin personel yetiştiren finans sektörümüz, şimdiye dek telekom, enerji, perakende vs. birçok sektöre personel kaybetmişti. Ancak pandemi ile artan e-ticaret şirketleri ve yaşanan önemli enflasyonla beraber, USD/Euro maaş almak, ülkedeki endişe ve umutsuzluk ortamından kaçmak, varsa çocukları için özel okul ücretleri ve zorlayıcı sınavlarla uğraşmak yerine, hatta fiziksel olarak başka bir ülkeye taşınmadan dahi çalışabilmek tüm yöneticileri yeniden düşünmeye zorluyor.

Dijitalleşme ile teknolojinin önemi arttığı, hatta sadece mevcut işini taşımanın ötesinde yeni iş fırsatları ve artan maliyetlerle yurt dışına USD/Euro ürün-hizmet satarak gelirlerini artırmak, risklerini azaltmak isteyen kurumlar teknolojiye daha çok yatırım yapmaya başladı ve Teknoloji yöneticileri Yönetim kurullarında çok daha etkin rollere geldi. Ancak yöneticilerin bu Teknoloji projelerini gerçekleştirmek ve ayakta tutmak için yetkin insan kaynaklarına ihtiyaçları var. Doğru personelin bulunması ve mevcutların kurumlarını ya da ülkeyi terk etmelerini engellemek için Teknoloji Yöneticileri İnsan Kaynakları birimleri eskisinden daha yakın çalışmak ve doğru çözümleri zamanında bulmak zorunda.

Son birkaç yıldır, pandemi öncesinde de kurumlar Hollanda, İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülkelere personel kaybetmeye başlamışlardı. Ancak salgın ve artan enflasyonla, kayıplardaki artış üstel olarak tüm kurumları zorlamaya başladı. Artık kurumlar seçkin yüksek puanlı öğrenci alan üniversitelerden başvuru alamıyorlar. Alaylı, açık öğretim mezunları ile işler götürülmek zorunda. Öğrenci iken alıp yetiştirme staj programları dahi çalışmıyor, çünkü gençler Erasmus vs programları ile yurtdışı değişim programları ve staj hayali kuruyor. Bazı pozisyonlar için 1,5-2 yıl doğru yetkin personeli bulunamıyor, hatta yetkin olmayan personel bile alınsa bu sürede zaten yetişirdi denirken kurumlarda personelin kalış süresi beklentisi 1-2 yılın üzerinde olmamalı söylemi çıkıyor. 2022 zamlarının da açıklandığı bu günlerde, kurumların üst düzey yöneticileri ve İK’dan daha özel bir ilgi bekliyor BT yönetimleri.

Üniversitelerde yetkin yeterli sayıda öğretim üyesi var mı ayrı bir sorun, yeni programlar açılması aylar alıyor ve üniversiteler sektörlerin dinamik – Çevik beklentilerinden çok uzak hareket ediyor. Her kurum kendi üniversite/liselerle iş birliği, staj ve eğitim programları organize etmeye çalışıyor.

Politik söylemlerin ötesinde, daha bütünsel bir program ile üniversiteler, Meslek liseleri ile kurumların işbirliği içinde yeni insan kaynağı yetiştirme, işsiz gençleri sektöre kazandırmak için Kaynakları birleştirmesi ve sektördeki deneyimli insanların eğitim faaliyetleri için Gönüllü eğitmen olması en ideal çözüm gözüküyor.

Öte yandan çalışanların memnuniyeti için sadece maaşla motive etmek yerine farklı motivasyon kaynakları bulmak ve geliştirmek şart. Çalışan ve Müşteri Deneyim programları şirketlerin en temel odağı olmak ve beklentileri karşılamak zorunda.

Dünyadaki bilişim personel ihtiyacı 2021’de 57milyon iken 2022’de 59,6 milyon ve 2023’te 62,27 milyon, 2024’te 65, 2025’te 68 milyon olacak, yani 2025-2021 arsında 11 m ilave insan yetiştirmek gerekli. Özellikle de yazılım daki 16,5 milyon insan kaynağı 21,7 ye çıkması ile 5,2 milyon ilave yazılımcı geliştirmek gerekli.

Dijital teknolojileri bilen-kullanabilen yeteneklileri bulma konusunun küresel bir yarış haline geldiğini söyleyen Çizmecioğulları, pek çok kurumun personel sıkıntısı nedeniyle dijital dönüşüm projelerini 35-45 hafta ertelemek zorunda kaldığına işaret ediyor. Çalışan refahını teşvik etmek ve destekleyici bir çalışan ortamı yaratmak için, teknoloji rollerindeki cinsiyet farkını aşmak konusunun en önemli gündem olduğunun belirten Çizmecioğulları, “Rekabetçi kalmak için cinsiyet farkını kapatmak” önemli ama gerekli değil ’den ‘kapatma zorunluluğuna’ geçti” diye tarif ediyor. Dünyada veri ve yapay zeka rollerinde çalışanların yüzde 26’sının, mühendislik rollerinde çalışanların yüzde 15’inin ve bulut bilişim rollerindeki çalışanların yüzde 12’sinin kadınlardan oluştuğunu belirten Çizmecioğulları şöyle konuşuyor:

“Araştırmalara göre, genç kadınlar genellikle ortaokulda matematik ve bilime olan ilgilerini kaybediyor ve genç kadınların yüzde 10’undan daha azı teknolojiyi birinci veya ikinci bir kariyer seçimi olarak görüyor. Ana nedenlerden biri rol model eksikliği diye düşünüyorum. Öğrencilerin yüzde 78’i teknoloji alanında çalışan ünlü bir kadını ismen tanımıyor. Genç nüfus ve çok sayıda rol model ile MEB, devlet ve özel okullar iş birliği ile en temel eğitim kurumlarından itibaren kız çocuklarını teknoloji alanına örgütlemek gerekli. Zaten tüm dünyada teknoloji alanında ciddi bir yetenek açığı varken ve ödenen ücretler TL’ye karşı, USD- EURO-POUND kazanmak amacı ile uzaktan ya da başka bir coğrafyaya taşınan çok sayıda insan kaynağı kaybımız varken, yetiştirme işi hızlandırılmalı ve var olan insan kaynakları da tekrar tekrar eğitilmeli.”

IDC Türkiye Kıdemli Araştırma Müdürü Eren Eser, 2 seneyi aşkın süredir etkileri devam eden pandeminin şirketlere olan etkisine vurgu yaparak “Yapmış olduğumuz global araştırmalar gösteriyor ki küresel ölçekte şirketlerin %79’u pandemi sebebiyle dijital öncelikli bir strateji benimsedi. Bununla beraber şirketlerin %50’si bu stratejilerini hayata geçirmek için hala yolun başında. Dijital öncelikli dünyada başarılı olan şirketleri incelediğimizde yazılımın inovasyon yaratmakta fark yaratan bir faktör olarak ayrıştığını görüyoruz.

Zirvenin açılışını IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları yapacak. IDC ana sunumunu ilk gün IDC EMEA Kıdemli Başkanı ve CEMA genel müdürü Steven Frantzen, 2.gün ödül töreni öncesinde kapanış sunumunu; IDC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’dan sorumlu Grup Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Jyoti Lalchandani, Group Vice President & Regional Managing Director (META) yapacak. BSH Ev Aletleri Global CIO’su Berke Menekli Global’de CIO olmak üzerinde bir sunumla deneyimlerini paylaşacak. Etkinlik ajandasında, sektörün en deneyimli yöneticilerinin başarı hikayelerinin yer aldığı sunumlarla derinlemesine soru-cevap bölümlerini içeren paneller yer alacak.

IDC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’dan sorumlu Grup Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Jyoti Lalchandani, IDC Türkiye 13. CIO Zirvesi’nde Zirve İş Ortaklarımızı ağırlamaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Sözlerine, “Yeni müşteri deneyimlerine, dijital ekosistem iş modellerine, dijital tedarik zincirlerine ve ‘İşin Geleceği’ modellerine yapılan önemli yatırımlar sayesinde ‘Geleceğin Kurumu’ olma yolculuğu hızlandı. “Tüm bunların esnek, bulut özellikli dijital altyapı ve uygulamalar, hızlı uygulama geliştirme, dijital platformlar, veriye dayalı ve yapay zeka destekli sistemler, güçlü bir güvenlik duruşu ve tümleşik güvenlik ile desteklenmesi gerekiyor. İş ortaklarımızla birlikte amacımız, ICT liderlerinin yeni dijital ekonomide gelişmek için gereken yetenekleri, performans ölçütlerini ve organizasyon yapılarını geliştirmelerine yardımcı olmaktır.” şeklinde devam etti.

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca; “Dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden biri olan IDC’nin ülkemizde hayata geçirdiği çalışmalar, dijitalleşmeyi iş yapış kültürünün merkezine koyan ve ilerleme yönünü buna göre tayin eden tüm kurumlar için adeta rehber niteliğindedir. Bilişim teknolojilerinin ülkemizde ve tüm dünyada önem kazanması için gerçekleştirdiği çalışmaları gelenekselleşen IDC’nin CIO Summit etkinliğine yeniden destek vermekten ve yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Pandemiyi fırsata çeviren CIO’lar, çevik iş yapış şekillerini benimseyerek yapay zeka, ileri analitik, bulut tabanlı çözümler, RPA gibi yenilikçi teknolojileri kurumların sadece teknoloji değil tüm süreçlerinde etkin birer araç haline getirdiler. Biz de Bilişim Sistemleri Entegratörü Pazar Lideri olarak yenilikçi çözüm ve ürünlerimiz; alanında uzman çalışma arkadaşlarımız ile sektörlerinin lider CIO’larına ve kurumlarına destek vermeyi sürdüreceğiz.”

Kyndryl Türkiye Genel Müdürü Mustafa Gökçe, “Pandemi, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler ve hükümetler için teknolojinin önemi konusunda yeni farkındalıklar uyandıran bir ufuk açıcı oldu” dedi. Sözlerine,“Doğru dijital dönüşüm stratejisine sahip olmak ve yeniliği günlük yaşama dahil etmek her zamankinden daha önemli hale geldi. Kyndryl, 90.000 uzmandan oluşan küresel yeteneğimiz aracılığıyla Türkiye’deki ve dünyadaki müşterilere birinci sınıf hizmetler ve teklifler sunmaya ve devam eden dönüşüm yolculuklarını hızlandırmalarına yardımcı olmaya devam ediyor.” şeklinde devam etti.

Oracle Türkiye Ülke Bulut Direktörü Burçak Çakıroğlu, “Pandemi, hiçbir işletmenin beklemediği büyük değişiklikleri hayatımıza getirdi ve bazı şirketler için dönüşümün motorunu ateşlerken, bazıları için de dönüşüm planlarını yeniden değerlendirmelerine neden oldu. Kuruluşlar pandemi ile beraber yollarını büyüme yönünde çizerken sadece altyapı değil, İK’dan tedarik zincirine, müşteri deneyimine ve BT güvenliğine kadar tüm uygulamalar önceliklendirildi. Bulut’un, birçok düzeyde oyunun kurallarını değiştirdiğini ve şirketlerin bu kriz sırasında özellikle ölçeklenebilirlik ve güvenilirlikten üstün fayda sağladığını deneyimledik: finans, insan kaynakları, tedarik zinciri, satış, pazarlama ve diğer temel işlevler için bulut uygulamalarına sahip şirketler, daha eski uygulamalara ve sınırlı altyapıya sahip olanlara göre daha az kesinti ve daha yüksek verimlilik elde etti. Artık dünyanın hem hibrit hem de çok bulutlu bir dünya olduğunu biliyoruz ve Oracle olarak biz, müşterilerimizin doğru iş yükü için doğru bulutu konumlandırmalarına ve iş yüklerini bulut ortamları arasında kolayca çalıştırmalarına yardımcı olmaya kararlıyız.”

Bulutistan Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Gençtürk; Günümüzde hızla artış gösteren dijitalleşme faaliyetleri hemen hemen her sektör için büyük bir dönüşüme işaret ediyor. Bu dönüşümün öncülerinden olan bulut bilişim teknolojileri, Avrupa Komisyonu tarafından verimli, sürdürülebilir hizmetler sunmak için büyük bir öneme sahip stratejik dijital teknolojilerden biri olarak tanımlanıyor. Bulut tabanlı servisler bu noktada işletmelere uygun maliyetli, verimli, sürdürülebilir, güvenlikli hizmetler sunuyor. Günümüzde hem global şirketlerde hem de Türkiye’de pek çok öncü firma CIO/CTO ve CDO, Cloud First- Önce Bulut yaklaşımlarını artık öncelikli bir strateji olarak uyguluyor. Şirketlerin veri egemenliği, uyum ve verinin gizliliği, bulut hizmet sağlayıcının sunduğu yenilikçi servisler, servis seviyesi taahhütleri ve maliyet bakış açısı gibi noktalarla birlikte agnostic bir yapıda Multi Cloud Management-Çoklu Bulut Yönetimi ile birden fazla bulut hizmet sağlayıcı ile çalışması da kaçınılmaz hale geliyor. Bu noktada Türkiye’nin ilk ve lider yerel bulut sağlayıcı firması Bulutistan olarak Türkiye’de %50’lik pazar payına sahibiz ve uzman kadromuzla 60’dan fazla ülkeden müşterilerimizin ihtiyaç duydukları bulut servislerini yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek rekabetçi fiyatlarla sunuyoruz.

SabancıDx, CDO, Tevfik Kor, sürdürülebilir bir gelecek; geliştirilmesi, keşfedilmesi beklenen dijitalleşme ve yeni nesil teknolojilerle mümkün. Farklı etkenler sebebiyle gidilmesi gereken yolun uzunluğu ve zorluğu artsa da günün sonunda Türkiye’nin ulaşabileceği çok değerli bir potansiyel var. IDC Türkiye CIO Zirvesi gibi özel etkinliklerde, sektörün önde gelen firmalarının bir araya gelerek birbirlerine temas etmesi ülkemizin geleceği için çok değerli. İş birliğimizi henüz duyurduğumuz Bulutistan ile birlikte bu yıl zirveye katılmaktan ve deneyimlerimizi müşterilerimiz ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. SabancıDx olarak, sahip olduğumuz uzman kadromuz, Teknoloji Hizmetleri ve Bulut, İleri Veri Analitiği, Siber Güvenlik, Endüstriyel IoT, Robotik İş gücü, Yapay Zekâ gibi yeni nesil teknoloji alanındaki yetkinliklerimiz ve güçlü iş birlikleriyle alınacak verimli aksiyonların destekçisi olmayı sürdüreceğiz.

13. IDC Türkiye CIO Zirvesi aşağıdaki iş ortaklarının katılımları ile gerçekleşecek:

Zirve İş Ortakları: KoçSistem, Google Cloud, IBM, Icron, Kyndryl, Oracle, SabancıDx, SAP, Turkcell Dijital İş Servisleri, Vodafone Business, Bulutistan.

Platin İş Ortağı: Check Point, Cisco, Data Market, Eclit, Etiya, Fortinet, Felece, HPE, Huawei, NTT Data, Salesforce, Scadafence, OTD Bilişim, SafeBreach, Softwareon.

Altın İş Ortakları: Cloudera, Cloudstrike, Equinix, Glasshouse, MBcom Symantec.

Gümüş İş Ortakları: Aksis,Barikat,bi Technology,Commvault,Cyberwise,Mandiant, Rahi, Redington, Veeam, 32bit.

Bronze İş Ortakları: Adeo, Akamai, Attivo Networks, Barracuda, B! nalyze, ComPro, DDTech, DETech, Extreme, Innova, NSC, Secure Future, Security Scorecard, Sekom, Soti, Technopc, UiPath, Veripark

Zirvenin açılış konuşmalarından bazılarını, IDC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’dan sorumlu Grup Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü, Jyoti Lalchandani, IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, BSH Ev Aletleri Global CIO Berke Menekli gerçekleştirecek. Etkinlik ajandasında, gerçek hayattan başarı hikayelerinin yer aldığı sunumlarla derinlemesine soru-cevap bölümlerini içeren paneller yer alacak.

Her yıl konferansa damgasını vuran, 150 kişilik juri tarafından değerlendirilen IDC CIO ödülleri için bu sene 68 kurumdan gelen toplam 208 proje yarışacak. Proje ödülleri ve yılın CIO’su ödüllerinin sahiplerini bulacağı, IDC CIO ödül töreni 14 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek.

Sektörün en önemli buluşma noktası haline gelen IDC CIO Zirvesi, 13’üncü yılına özel bu programıyla, CIO’ların gündemini belirleyen bir platform olmaya devam ediyor.