Momento’da yeni Genel Müdür Esra Güler oldu

Yeni nesil FinTech oyuncularından Türkiye’nin sadakat sistemleri şirketlerinden Momento’nun Genel Müdürü Esra Güler oldu.

2010 yılında kurulan takdir ve ödüllendirme sisteminin lider markası Momento’da üst düzey atama gerçekleşti. Momento’da Genel Müdürlüğe finans sektöründe uzun yıllar yöneticilik yapmış ve başarılı çalışmalara imza atmış Esra Güler atandı. Findexable’ın yaptığı araştırmaya göre sadece kadınlar tarafından kurulan FinTech’lerin oranı yüzde 1,5 iken; FinTech sektöründe yönetim kurulu üyelerinin yüzde 11’i ve şirket yöneticilerinin yüzde 19’u kadın yöneticilerden oluşuyor. FinTech sektöründeki kadın CEO’ların oranı ise yüzde 5,6 seviyesinde bulunuyor.

Kadın kurucusu, yöneticisi ve kadın çalışan oranıyla FinTech sektörüne örnek olan Momento, yüzde 60 kadın çalışan oranıyla kadın istihdamına verdiği önemi kanıtlıyor.

Esra Güler kimdir?

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme, yüksek lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde tamamlayan Esra Güler, iş hayatına 1997 yılında Türkiye’nin ilk bankacılık çağrı merkezlerinden Pamukbank Dialog’ta başladı. 5 yıl içerisinde Dialog’ta inbound, outbound, proje geliştirme servislerinde görev aldıktan sonra 2002’de o dönemki adıyla Ziraat Kart İşlemleri A.Ş’nin çağrı merkezinin yeniden yapılandırma sürecinde yönetmen unvanıyla görev alan Güler, 2003’te Halk Bankası ve Emlak Bankası operasyonlarının da devralınmasıyla ismi Bileşim A.Ş. olarak değiştirilen ve birden fazla kamu bankasına ödeme hizmetleri alanında ilk dış kaynak hizmet sağlayıcı olarak konumlanan şirkette 10 yıl boyunca çağrı merkezi, ödeme sistemleri proje yönetimi, kurumsal müşteri ilişkileri ve kart operasyonları departmanlarında yöneticilik yaptı. Dialog ve Bileşim A.Ş’deki görevleri dolayısıyla sektörün önemli firmalarının yanında değerli yöneticileriyle çalışan ve birçok ilklere imza atan ekip ile projelerde görev alan Güler, 2012 yılında uzun yıllardır kart tedarikçisi olarak sektörde bulunan AustriaCard’ın Türkiye’deki varlığını güçlendirmek ve ürün, hizmet ağını genişletmek vizyonu doğrultusunda aldığı büyüme kararına istinaden firmanın Satış ve Pazarlama Direktörü olarak kart, arşiv, dijital hizmet kanalları satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve kalite hizmetlerinden sorumlu olarak atandı. 2022 itibarıyla insan kaynaklarını ödeme sistemleri ve finansal teknolojilerle buluşturan Momento A.Ş’de Genel Müdür olarak göreve başlayan Güler, Türkiye Kalite Derneği üyesi olmasının yanı sıra evli ve 1 kız çocuğu annesidir.