2023 yılında ödemeler sektöründen neler bekleniyor? İşte sektörün 12 trendi

Pandemi, enflasyon, faiz, Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi derken 2022 yılı bütün sektörler oldukça zor geçti. Finans piyasaları resesyon beklentileriyle dalgalanırken, fintech sektöründe işten çıkarmalar ve küçülmeler dikkat çekti. Kripto paralar ise kriz üstüne kriz yaşadı.

Uzmanlar, gelişmekte olan fintech endüstrisi için kriz dönemini az hasarla atlatmanın gelecek açısından önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Diğer yandan ödeme sistemleri için 2023 yılında beklentiler yüksek. Sektörün 12 trendini derledik…

 1. Gömülü finans büyümesini sürdürecek: 2020’den bu yana büyümesini sürdüren gömülü finansın 2025’e kadar 230 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2023 yılında da gömülü finansın gelişmesi bekleniyor. Gömülü finans, finansal olmayan şirketlerin finansal hizmetlere entegre edilmesi olarak ifade ediliyor.
 2. Gerçek zamanlı ödemeler gelişecek: Gerçek zamanlı kimlik doğrulama, veri toplama ve analizi ile ödemeler hızlanması bekleniyor.
 3. Gelişmekte olan ekonomilerde uluslararası ödeme ağlarına aracılığıyla e-ticarete daha fazla dahil olacak.
 4. Üye işyerlerine esneklik ve öncelik: Gelişmekte olan ve gelişmiş pazarlardaki işyerleri, açık bankacılık ve BNPL gibi alternatif ödeme yöntemlerine yönelebilmek için ödeme sistemlerinde daha fazla esnekliğe ihtiyaç duyacak.
 5. Banka hesabı olmayanlar için bankacılık: Banka hesabı olmayanlar bireyler daha fazla hedeflenecek. Böylece bir banka hesabı ya da ödeme yöntemine erişimi olmayan insan sayısının minimilize edilmesi amaçlanıyor.
 6. Ödemeler sektöründe dolancırılık ve siber saldırıların önlenmesi için çeşitli önleme protokollerine yönelim olacak.
 7. Bireysel ve kurumsal tüketiciler için kripto ödemeleri kolaylaştırılması amaçlanıyor. Şirketlerin, kripto ağ geçitleri aracılığıyla e-ticarete daha fazla katılması üzerinde çalışılıyor.
 8. Alt-fi ve Trad-fi teknoloji dönüşümü: Geleneksel finansal hizmetler ve kurumlar, yeni mutabakat ve tasfiyeler için blockchain teknolojilerine önem verecek.
 9. Daha fazla şeffalık: KOBİ’ler ve kurumsal, işletmeler değişen koşullara adapte olabilmek için daha fazla şeffaflık talep ediyor. Özellikle şeffaf ve kontrollü platformlar finansal akışların takibi için oldukça önem taşıyor.
 10. Politika standardizasyonu: Politika yapıcılar ve regülatörler, finansal hizmet protollerini ve uygulamalarını daha fazla standartize edecek.
 11. Risk korumasıyla mücadele: Sektörde artan veriler ve yeni algoritmalar daha düşük risk oranları ile daha güvenli işlemlerin yapılmasını sağlayacak.
 12. Eşit işe, eşit ücret: Kadın çalışanların sektöre daha fazla katılım sağlaması ile maaş farklarının kademeleri olarak azalması veya eşitlenmesi bekleniyor. Bu durum hem cinsiyete dayalı ücret politikasının yok olmasına yol açacak hem de ödemeler sektörü daha fazla kadın çalışanı bünyesine katmasını sağlayacak.