Türkiye’de fintech

Türkiye’de fintech ekosistemi

Türkiye’de fintech ekosistemi, dünyada dijital finans alanında yaşanan gelişmeleri yakından izleyerek gelişimini sürdürüyor. Ödeme sistemleri, açık bankacılık çözümleri, yatırım teknolojileri ile dikkat çeken Türkiye fintech sektörü yasal düzenlemelerin de bir bir hayata geçirilmesiyle hızlanarak büyümeye devam ediyor.

Finansal teknolojiler alanında faaliyet gösteren Türk girişimler son yıllarda aldıkları yeri yabancı yatırımlarla dikkat çekiyor. Özellikle online ödeme sistemleri ve bankaların dijital kanalları sundukları çözümlerle müşterilerin hayatlarını kolaylaştırıyor. Finansal alanda ihtiyaçların giderilmesi, yeni ihtiyaçlar yaratılarak finansal anlamda köklü dijital değişimleri de beraberinde getiriyor.

Türkiye’de fintech uygulamaları

Türkiye’de fintech ekosisteminde son 5 yıl içerisinde hayata geçirilen TR Karekod, FAST, KOLAS gibi uygulamalar müşterilerin dijital deneyimlerini zenginleştirirken finansal hayatın her adımında büyük kolaylıklar sağladı. 2021 yılında uygulamaya başlanan uzaktan müşteri edinimi uygulamasıyla birlikte bankacılıkta ıslak imza tarihe karışırken müşterilerin tüm bankacılık işlemleri tamamıyla uzaktan dijital süreçlerde tamamlanabiliyor. 2020 yılının son çeyreğinde hayata geçirilen FAST (Fonların Anlık Transferi) uygulaması banka müşterilerinin para transferlerini 7/24 kesintisiz bir şekilde daha düşük maliyetlerle gerçekleştirmesine imkan tanıdı. Yine aynı dönem Kolay Adres Tanımlama (KOLAS) özelliği sayesinde müşteriler kişisel bilgilerini (GSM numarası, TC Kimlik Numarası, Pasaport Numarası, e-mail adresleri) bankalar arası para transferlerinde kullanabiliyor.

Türkiye Fintech ekosisteminin en büyük destekçisi: Bankalar

Dijital bankacılık alanında dünyada örnek olarak gösterilen uygulamaları hayata geçiren Türk bankaları, Türkiye’nin fintech alanındaki başarılarının en önemli paydaşları arasında yer alıyor. Online kanallarda hızla gelişen ve güç kazanan Türk bankacılık sektörü, müşterilerine mobil bankacılık ve online bankacılık alanında tüm hizmetleri sunabilecek kapasiteye erişti. Banka hesaplarının yönetiminde, kredilerde, ödemelerde ve para transferlerinde bireysel müşterilere dijital platformları üzerinden başarıyla hizmet verebilen bankalar, POS yönetimi, tahsilat ve ödeme süreçleri gibi alanlarda ise ticari müşterilerine dijital deneyimler sunarak birçok finansal işlemleri basitleştiriyor.

Son yılların paralayan yıldızı: Türkiye’de fintech şirketleri

Finansal hayatımızın baş aktörleri olan bankalara ek olarak Türkiye’de fintech ekosistemine katkı sağlayan ve çoğu start-up’lardan oluşan yeni girişimler de finansal alanda dijitalleşmeye öncülük ediyor. Sayıları her geçen gün artan Açık Bankacılık platformları, online ödeme sistemleri ve elektronik para kuruluşları ürettikleri finansal teknolojiler ile dikkat çekiyor. Şirketlere sunulan online POS hizmetleri, tahsilat sistemleri farklı sektörlerdeki sayısız şirketin finansal yönetimlerinde köklü değişikliklere gitmesini sağlıyor. Son yıllarda Türkiye’deki fintech şirketleri artırdıkları işlem hacimleri ve dokundukları müşteri sayıları da bu başarının en büyük kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

Dış Ticarette Blockchain Projesinde ilk faz tamamlandı

Read More..

Gayrimenkul yatırım platformu Intelly açıldı

Read More..

Bitlo geliştirdiği yeni ürünü ile Sepet Token’ları listeliyor

Read More..

PayTR: Kurban Bayramı harcamaları geçen yıla göre 3 kat arttı

Read More..

Hepsiburada, ‘Premium’ ile üyelerine yılda 1 milyar TL’lik fayda sağlayacak

Read More..

BtcTurk 9 yaşında

Read More..

Turkcell, dijital banka kuruyor

Read More..

KuCoin Türkiye’nin Ülke Müdürü Mete Umut Elmas oldu

Read More..

Sabancı Vakfı, hibe desteği vereceği projeler açıkladı

Read More..

Tether, İngiliz Sterlini’ne sabitlenmiş GBP₮’yi piyasaya sürüyor

Read More..

iyzico’da üst yönetime yeni atamalar yapıldı

Read More..

Kriptopara borsası Gate.io, Türkiye’de faaliyetlerine başladı

Read More..

Gittigidiyor derken gitti!

Read More..

BITAY Coin, düşüş döneminde kazandıran tek kriptopara birimi oldu

Read More..

Ödeal, 2022 sonunda 50 bayiye ulaşmayı hedefliyor

Read More..

Her 10 bilişim şirketinden 8’i gelirini artırdı

Read More..

Dijital ödemeler yeni teknolojilerle büyüme hızını artırıyor

Read More..

Ozan Business, Norma ile iş birliğine imza attı

Read More..

Kriptopara piyasasının değeri 1,5 yıl sonra 1 trilyon doların altında

Read More..

Alneo ve Uyumsoft iş birliği KOBİ’lerin e-fatura sürecine destek olacak

Read More..