Türkiye’de fintech

Türkiye’de fintech

Türkiye’de fintech ekosistemi

Türkiye’de fintech ekosistemi, dünyada dijital finans alanında yaşanan gelişmeleri yakından izleyerek gelişimini sürdürüyor. Ödeme sistemleri, açık bankacılık çözümleri, yatırım teknolojileri ile dikkat çeken Türkiye fintech sektörü yasal düzenlemelerin de bir bir hayata geçirilmesiyle hızlanarak büyümeye devam ediyor.

Finansal teknolojiler alanında faaliyet gösteren Türk girişimler son yıllarda aldıkları yeri yabancı yatırımlarla dikkat çekiyor. Özellikle online ödeme sistemleri ve bankaların dijital kanalları sundukları çözümlerle müşterilerin hayatlarını kolaylaştırıyor. Finansal alanda ihtiyaçların giderilmesi, yeni ihtiyaçlar yaratılarak finansal anlamda köklü dijital değişimleri de beraberinde getiriyor.

Türkiye’de fintech uygulamaları

Türkiye’de fintech ekosisteminde son 5 yıl içerisinde hayata geçirilen TR Karekod, FAST, KOLAS gibi uygulamalar müşterilerin dijital deneyimlerini zenginleştirirken finansal hayatın her adımında büyük kolaylıklar sağladı. 2021 yılında uygulamaya başlanan uzaktan müşteri edinimi uygulamasıyla birlikte bankacılıkta ıslak imza tarihe karışırken müşterilerin tüm bankacılık işlemleri tamamıyla uzaktan dijital süreçlerde tamamlanabiliyor. 2020 yılının son çeyreğinde hayata geçirilen FAST (Fonların Anlık Transferi) uygulaması banka müşterilerinin para transferlerini 7/24 kesintisiz bir şekilde daha düşük maliyetlerle gerçekleştirmesine imkan tanıdı. Yine aynı dönem Kolay Adres Tanımlama (KOLAS) özelliği sayesinde müşteriler kişisel bilgilerini (GSM numarası, TC Kimlik Numarası, Pasaport Numarası, e-mail adresleri) bankalar arası para transferlerinde kullanabiliyor.

Türkiye Fintech ekosisteminin en büyük destekçisi: Bankalar

Dijital bankacılık alanında dünyada örnek olarak gösterilen uygulamaları hayata geçiren Türk bankaları, Türkiye’nin fintech alanındaki başarılarının en önemli paydaşları arasında yer alıyor. Online kanallarda hızla gelişen ve güç kazanan Türk bankacılık sektörü, müşterilerine mobil bankacılık ve online bankacılık alanında tüm hizmetleri sunabilecek kapasiteye erişti. Banka hesaplarının yönetiminde, kredilerde, ödemelerde ve para transferlerinde bireysel müşterilere dijital platformları üzerinden başarıyla hizmet verebilen bankalar, POS yönetimi, tahsilat ve ödeme süreçleri gibi alanlarda ise ticari müşterilerine dijital deneyimler sunarak birçok finansal işlemleri basitleştiriyor.

Son yılların paralayan yıldızı: Türkiye’de fintech şirketleri

Finansal hayatımızın baş aktörleri olan bankalara ek olarak Türkiye’de fintech ekosistemine katkı sağlayan ve çoğu start-up’lardan oluşan yeni girişimler de finansal alanda dijitalleşmeye öncülük ediyor. Sayıları her geçen gün artan Açık Bankacılık platformları, online ödeme sistemleri ve elektronik para kuruluşları ürettikleri finansal teknolojiler ile dikkat çekiyor. Şirketlere sunulan online POS hizmetleri, tahsilat sistemleri farklı sektörlerdeki sayısız şirketin finansal yönetimlerinde köklü değişikliklere gitmesini sağlıyor. Son yıllarda Türkiye’deki fintech şirketleri artırdıkları işlem hacimleri ve dokundukları müşteri sayıları da bu başarının en büyük kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

Huobi, blockchain gelişmelerini masaya yatırdığı raporunu duyurdu

Read More..

Sequoia Capital, Körfez’e 33 milyon dolar ile girdi

Read More..

Fintech devi Plaid, Cognito’yu 250 milyon dolara satın aldı

Read More..

SoFi, banka olmak için onay aldı

Read More..

Google, finans stratejisini değiştiriyor

Read More..

Rusya Merkez Bankası’ndan ‘kriptoparalar yasaklansın’ önerisi

Read More..

Garanti BBVA, CepPOS’a Amex kredi kartlarını da ekledi

Read More..

Şarj hizmetleri yönetmelik taslağı sektörün görüşüne sunuldu

Read More..

Çin: Çip krizi daha uzun süre devam edecek

Read More..

Toplu taşımada Mastercard temassız ödeme altyapısını kullanan şehir sayısı 43’e çıktı

Read More..

Kripto borsası BitMEX, 268 yıllık Alman bankasını satın alıyor

Read More..

JP Morgan, teknolojiye 12 milyar dolardan fazla harcayacak

Read More..

Coinbase ve Mastercard’dan NFT ortaklığı

Read More..

ABD’li fintech Milo, dünyanın ilk kripto mortgage ürününü duyurdu

Read More..

Microsoft, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alacak

Read More..

Ford’dan ödeme teknolojisi hamlesi: Stripe ile 5 yıllık anlaşma

Read More..

Amazon, Visa kararından geri adım attı

Read More..

Profesyonellere özel ilk kripto para platformu Stablex faaliyetlerine başladı

Read More..

İran, kendi kriptopara birimini çıkaracak

Read More..

TransferGo, 3-4 yıl içinde 5 kat büyüme hedefliyor

Read More..

close

Gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.