Kripto borsası BitMEX, 268 yıllık Alman bankasını satın alıyor

Kripto para borsası BitMEX Group, Almanya merkezli 268 yıllık Bankhaus von der Heydt’i satın almayı planladığını duyurdu.

BitMEX tarafından kurulan bir şirket olan BXM Operations AG’nin bankanın şu anki sahibi Dietrich von Boetticher ile bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

BitMEX’in satın alma işlemini bu yılın ortasına kadar tamamlanmayı planladığı kaydedildi. Anlaşmanın finansal detayları ise açıklanmadı.

Anlaşmanın Almanya finans düzenleyicisi BaFin’in onayına tabi olduğu ifade edilirken, Wirecard ve Greensill Bank skandallarının ardından BaFin onayının kolay olmayacağı ifade edildi.

Anlaşma eğer BaFin tarafından onaylanırsa, Alman bankası Höptner ve Lutz’un denetim kuruluna katılmasıyla bağımsız bir iş birimi olarak çalışmaya devam edecek.

Höptner, BitMEX Group’un “Avrupa’nın kalbinde düzenlenmiş bir kripto ürünleri santrali” yaratmayı hedeflediğini söyledi. Grup, planlanan satın alma ile Almanya, Avusturya ve İsviçre’de düzenlenmiş kripto ürünleri piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu yılın başlarında BitMEX, İsviçre merkezli bir kripto aracılık hizmeti olan BitMEX Link’i başlattı.

1754 yılında kurulan Bankhaus von der Heydt, ekim ayında kripto para hizmetleri sunmak için Fireblock ile ortaklık kurmuştu.