Fintech devi Revolut, kârını rekor seviyeye çıkardı

İngiltere merkezli fintech devi Revolut, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin geliri yıl içinde %95 artış göstererek 2022’deki 1,1 milyar dolardan 2023’te 2,2 milyar dolara yükseldi. 428 milyon dolarlık net kârla 545 milyon dolarlık vergi öncesi rekor kâr elde eden Revolut, %19 net kar marjına ulaşmayı başardı. Böylece şirket, üst üste 3 yıldır net kârla yılı kapattı.

Revolut’un CEO’su Nik Storonsky’ye göre firmanın “olağanüstü mali performansı”, çeşitlendirilmiş iş modeli ve genişleyen müşteri tabanından kaynaklanıyor.

Şirket, gelir çeşitlendirmesinin yıl boyunca “sürdürülebilir büyümeyi desteklemeye” devam ettiğini, “hiçbir ürün akışının veya ülkenin 2023’te toplam gelirin %30’undan fazlasını oluşturmadığını” iddia ediyor.

Revolut, üç temel gelir akışında önemli bir büyüme kaydetti: abonelikler %53 artışla 303 milyon dolara yükseldi, döviz ve varlık hizmetleri %46 artışla 491 milyon dolara yükseldi ve kartlar ve takas geliri %59 artışla 605 milyon dolara yükseldi.

Ayrıca firma, geçen yıl 12 milyon yeni müşteri ekleyerek toplam sayısını Aralık sonu itibarıyla 38 milyona çıkardığını bildirdi. Revolut’un uygulaması aynı zamanda Avrupa genelinde finans kategorisinde en çok indirilen uygulama olarak en üst sırada yer alıyor.

Şirket, yeni perakende müşterilerinin %70’inin organik olarak veya yönlendirmeler yoluyla katıldığını belirtiyor. Ayrıca, önemli Avrupa pazarlarında IBAN çözümleri ve bireysel krediler gibi yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi, kullanıcı tabanının artmasına yardımcı oldu.

Revolut CEO’su Nik Storonsky, ileriye dönük olarak firmanın “2024 ve sonrasında katlanarak büyümeye hazır” olduğunu ve şirketin “Revolut uygulamasını dünya çapındaki yeni pazarlara ve müşterilere sunmanın yanı sıra devam eden Birleşik Krallık bankacılık lisans başvurumuza” bağlı kalmaya devam ettiğini belirtiyor.

Revolut, Nisan ayında Meksika Ulusal Bankacılık ve Menkul Kıymetler Komisyonu’ndan (CNBV) bankacılık lisansı aldıktan sonra Meksika’da faaliyete geçmeyi planlıyor. Şirket ayrıca küresel iş gücünü %40 oranında genişletmeyi ve toplam çalışan sayısını 2024 sonuna kadar yaklaşık 11.500’e çıkarmayı hedefliyor.

Ayrıca şirket, Haziran ayında 45 milyona ulaştıktan sonra gerçekçi olduğunu söylediği 24 Mali Yıl sonuna kadar 50 milyon müşteriyi aşmayı hedefliyor.