Walmart’ın fintech girişiminden iki satın alma

Perakende devi Walmart’ın fintech girişimi Hazel, tüketicilerin paralarını yönetebilecekleri tek bir uygulama geliştirme amacıyla iki şirket satın aldı.

Hazel, ücret erişim şirketi Even ve neobanking ONE’ı satın alırken, anlaşmaların finansal detayları açıklanmadı.

Satın alma işlemlerinin 2022’nin ilk yarısında sona ermesi bekleniyor. Satın almalar tamamlandığında birleşik işletmenin 200’den fazla çalışanı ve 250 milyon dolardan fazla nakiti olacak.

ABD’nin en büyük özel işvereni olan Walmart ile Robinhood’un yatırımcısı Ribbit Capital fintech girişimi Hazel’i kurmuştu.

Girişim, Goldman’ın Tüketici Bankasını yöneten Ömer İsmail de dahil olmak üzere, Goldman Sachs’tan iki transfer gerçekleştirmişti. Bugün yapılan açıklamada, Ömer İsmail’in ONE’ı yöneteceği yöneteceği bildirildi.

Walmart, Hazel’in çoğunluk hisseye sahip. Hazel’in yönetim kurulunda Walmart Baş Finans Sorumlusu Brett Biggs ile Walmart ABD CEO’su John Furner yer alıyor.

Walmart, ABD’de 1,6 milyon çalışanı ve haftalık 100 milyon alışveriş yapan kişiye erişimi ile dünyanın en büyük perakende devleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Şirketin ürün ve hizmetleri ise doğrudan tüketicilere sunulacak.