Visa’dan Avrupa fintech ekosistemini destekleyecek yeni iş birliği

ABD merkezli ödeme sistemleri devlerinden Visa, İtalyan fintech ekosisteminin büyümesini desteklemek için Fintech District ile bir ortaklık anlaşması imzaladığını duyurdu.

İş birliği anlaşmasıyla birlikte Visa, İtalya’daki fintech ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak ve inovasyonu teşvik etmek ve tüketiciler, işletmeler ve toplulukların finansal hayatlarını iyileştiren yeni nesil ödeme çözümlerini geliştirmek amaçlıyor.

Fintech platformlarıyla iş birliğinin önünü açacak anlaşma

İtalya’da fintech ekosistemine doğrudan desteğini sürdüren Visa’nın Güney Avrupa Fintech Başkanı Eva Ruiz, sürekli gelişen ödeme sistemlerinde inovasyon söz konusu olduğunda fintech’ler her zaman ön planda yer aldığına işaret ediyor. Fintech District ile ortaklığın, Visa’nın İtalya’daki ağını daha da genişletmesine olanak tanıyacağını belirten Ruiz, “Bu iş birliği bize İtalyan fintech sahnesindeki çok sayıda önde gelen şirketle işbirliği yapma ve sektörün büyümesine katkıda bulunmak için üzerimize düşeni yapma fırsatı verecek” dedi.

Ruiz sözlerine şöyle devam etti:

“Topluluğumuzda 250’den fazla fintech şirketi var ve bunlardan bazıları son yıllarda piyasada tam anlamıyla devrim yaratan yeni modeller önererek ödemeler dünyasında kendilerini ayırdı. Visa gibi bir oyuncu ile doğrudan diyaloğun, tüketicilerin giderek gelişen beklentilerini karşılayabilecek çözümlerin oluşturulması için sektöre daha fazla ivme kazandıracağından eminiz. Fintech District’in büyümeye devam ettiğini ve Visa gibi önde gelen uluslararası ortakları kendine çektiğini görmek bizim için bir gurur kaynağı.”

Hedeflerinin daha fazla inovasyon projelerinin oluşturulması için diyaloğu teşvik etmek olduğunu dile getiren Fintech District Başkanı Clelia Tosi, yeni ortaklığın finansal hizmetlerin gelişiminin anahtarı olarak nitelendirdi.

Birçok dikeyde fintech ekosistemine çözümler sunuyor

Visa Güney Avrupa Fintech Başkanı Eva Ruiz, kripto para birimleri, Şimdi Al Sonra Öde, Açık Bankacılık, B2B ödemeler dahil olmak üzere fintech dünyasındaki tüm dikey sektörlerde çalıştıklarını söyleyen Ruiz, “Kendimizi ödeme kimlik bilgileri vermekle sınırlamamakla birlikte kabul alanında yenilikçi çözümlere olanak sağlamak da dahil” dedi.

1950’lerde ilk kredi kartlarıyla kuruluşundan, ilk dijital para birimi işlemlerini gerçekleştiren ve bugüne kadar 14.900 finans kurumu çeşitli anlaşmalar imzalayan Visa, 200’den fazla ülkede 80 milyondan fazla noktada hizmetlerini sürdürüyor.

Girişimler arasında bugüne kadar yüze yakın Avrupalı fintech’in ödeme sistemine doğrudan katılımcı olarak erişmesine yardımcı olan ve müşterilerine daha iyi ürün ve hizmetler sunmalarına destek olan Visa, “Fintech Fast Track” ve “Fintech Partner Connect” gibi programlarla fintech ekosistemini destekliyor.