Trendyol halka arz ne zaman, hangi borsada olacak?

Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin halka arz açıklamasında bulundu. Son dönemde online alışverişin yanı sıra Trendyol Expres ile hızlı market ve Trendyol Yemek ile yemek siparişi sektörlerine de dahil olan firma halka arzdan elde edeceği gelirlerle yurt dışına açılmayı planlıyor. Peki, Trendyol halka arz ne zaman olacak, hangi borsada yapılacak? İşte detaylar…

2010 yılında Demet Mutlu tarafından kurulan ve 12 yılda oldukça geniş çaplı büyüme gerçekleştiren Trendyol bugün 45 bin iş ortağına sahip dev bir firma haline geldi. Trendyol içerisinde mağazası bulunan binlerce iş ortağı satıcı ile müşteriler Trendyol güvencesinde alışverişlerini gerçekleştiriyorlar.

Firma pandemi döneminde yaptığı indirimlerle ön plana çıkan ve müşteri sayısını oldukça artıran hızlı market ile büyümesini kaydetmişti. Trendyol Express’te hızlı marketin yanına Trendyol Yemek’i de dahil eden firma burada birçok restoran ile işbirliği sağlayarak yemek sektörüne de adım atmış oldu.  Trendyol’un bu büyümesinde 2018’de Alibaba’dan aldığı stratejik yatırımın da katkısı oldu. Müşteri memnuniyetini üst seviyede tutan firma iade sürecine iyileştirmeler yaptı. Büyümesini daha da sürdürmek isteyen Trendyol bu kez yurt dışı yatırımları için halka arz olmaya hazırlanıyor.

Trendyol halka arz ne zaman, hangi borsada?

Halka arz süreciyle ilgili açıklama Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin’den geldi. Çetin, açıklamasında Londra ya da New York borsalarından birinde dual listing yöntemiyle halka arz yapmayı planladıklarını duyurdu. Avrupa ve Orta Doğu’da 500 milyon kişilik yeni bir pazarın olduğu ifade eden Çetin, halka arzın önemine dikkat çekti.

Çetin açıklamasında “Bütün teknoloji şirketleri bir boyuta geldiğinde halka arz oluyor. Bizim de inşallah önümüzde öyle bir hedefimiz var fakat onun için e-ihracatı da çok büyük hedef olarak koyduk. Halka arzda üçte bir ciromuzun ihracattan geldiğini görmek istiyoruz. Zamanlama olarak hedeflerimize 2024-2025 yıllarında ulaşabiliriz. Belki 2023’e kadar da o hedeflere ulaşabiliriz. Türk şirketi olarak İstanbul ve başka bir pazarla beraber ikili halka arz olabileceğini düşünebiliriz. İkinci yer Londra mı olur, New York mu olur, o günkü duruma bakarız. New York teknoloji şirketleri için önemli bir borsa.” ifadelerini kullandı.

Buna göre Trendyol’un 2022-2023 yılları içerisinde halka arzının gerçekleşmesi bekleniyor.