TransferGo, 3-4 yıl içinde 5 kat büyüme hedefliyor

Dijital para transferi sektörü oyuncularından TransferGo, 2021’e dair verileri açıkladı. TransferGo’da Türkiye’yle ilgili para transferlerinde işlem sayısında %64, işlem hacminde ise %50’lik artış yaşandı. İşlem yapılan ülkelerde Almanya ve Fransa gibi geleneksel olarak yüksek işlem gerçekleşen ülkeler dışında İngiltere ve Norveç’ten de para transferlerinin artması dikkat çekti. TransferGo’da hedef önümüzdeki 3-4 yıl içinde 5 kat büyüme olarak belirlendi.

Dünyanın en hızlı büyüyen para transferi şirketlerinden biri olan ve Türkiye’de operasyonları Birleşik Ödeme ile yürüten TransferGo, 2021 yılına dair işlem verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlar hem dünyada hem Türkiye’de dijital para transferine olan ilginin ve ihtiyacın günden güne arttığını gösterirken, TransferGo’nun sektördeki çarpıcı büyümesine dair de veriler ortaya koydu.

İşlem sayısında %64’lük büyüme

İşlem sayısı olarak da 2020’ye oranla Türkiye’yle ilgili para transferlerinde %64’lük bir büyüme gerçekleşti. İşlem yönü olarak baktığımızda ise yurt dışından Türkiye’ye yapılan işlem sayısında %61’lik bir artış görüldü. İşlem sayıları açısından Almanya 2020’ye göre %53 artışla 2021’de de Türkiye’ye en çok transfer yapılan ülke konumunda bulunuyor. Almanya sonrası sıralamaya baktığımız zaman 2020’de olduğu gibi İngiltere, Fransa ve Hollanda’yı görürken, sonrasında ise İskandinav ülkelerinde ortalamanın üzerinde bir artış yaşandığı fark ediliyor. Bu ülkeler arasında Norveç’ten Türkiye’ye yapılan işlem sayısında ise 2020’ye göre %179 ile rekor bir büyüme gerçekleşti.

İngiltere ve İskandinav ülkelerinden de Türkiye’ye para transferleri arttı

Verilere göre, işlem hacmine baktığımız zaman ise Türkiye’yle ilgili para transferlerinde %50 büyüme gerçekleşti. Bu açıdan da Türkiye’ye yapılan para transferlerinde ilk 3 ülke sıralamasının Almanya, İngiltere ve Fransa olarak değişmediğini görüyoruz. Bu sıralamada özellikle İngiltere toplam işlem hacmindeki %60 artışla ciddi bir büyüme kaydederek dikkat çekti. Bu büyümenin Ankara Anlaşmasının son döneminde İngiltere’ye gerçekleşen yoğun göç sonucunda oluşan para transferi ihtiyaçlarıyla ilgili olduğu düşünülüyor. İngiltere’ye ek olarak İskandinav ülkelerinden Türkiye yönüne işlem hacminin ciddi oranda büyüdüğü gözlemlendi. Bu ülkeler arasında yine Norveç %150 büyümeyle başı çekiyor.

Mobil uygulamalar üzerinden para transferlerinde artış var

Ödeme yöntemlerini incelediğimizde ise şirket genelinde kullanıcıların kredi kartını daha fazla tercih etmeye başladığı görülüyor. Şirket genelinde kartla ödeme geçtiğimiz seneye göre artarken, Türkiye koridoru özelinde de kart kullanımı şirket ortalamasının çok üzerinde %80 artış gösterdi. Bu artışta hem Almanya gibi en yüksek hacimli ülkeler hem de İskandinav ülkeleri gibi yüksek büyüme gerçekleşen ülkeler etkili olurken, Türk kullanıcılar tarafında banka ödemesi, Sofort gibi diğer ödeme yöntemlerinde de büyüme gerçekleştiğini görüyoruz. Banka ödemelerinin en çok tercih edildiği Almanya ve Hollanda büyümede başı çekerken, TransferGo’nun 2021’de başlattığı Türkiye’den transferlerin de bu artışta önemli bir payı olduğunu söylenebilir.

TransferGo ile yurt dışı para transferlerini platform özelinde incelediğimizde ise şirket genelinde mobil uygulama üzerinden yapılan para transferlerinde artış olduğunu görüyoruz. Türkiye koridoru ise mobil uygulama üzerinden yapılan transferlerde şirket ortalamasının çok daha üzerinde geçtiğimiz seneye göre %70 olarak bir artış gösterdi.

TransferGo Büyümeden Sorumlu Bölge Müdürü Senem Ergüvenoğlu, şunları söyledi: “TransferGo’ya kaydolan yeni müşterilere baktığımız zaman global olarak müşteri sayısında 2020’ye göre bir büyüme görüyoruz. Bizim için en mutluluk verici olaylardan biri de Türkiye koridorundan hizmetimize yeni kaydolan kullanıcıların bu büyümede katkısının bir hayli yüksek olmasıdır. Yerel iş ortağımız Birleşik Ödeme ile Türkiye’den uluslararası para transferi hizmetimizin Mart itibariyle açılmasıyla birlikte TransferGo’nun Türkiye’de varlığı açısından yepyeni bir dönem başlamış oldu. Bu iş birliğimizin etkisiyle, Türkiye’den yapılan işlemlerin henüz ilk seneden üst sıralara yerleşmiş olması bizi heyecanlandırıyor ve 2022’de çok daha iyisini de yapmak için bizleri motive ediyor.”

Dünyada da başarılarla dolu bir sene

Diğer yandan TransferGo, Türkiye’de olduğu gibi global çapta da sektörün yıldız oyuncularından biri olmaya devam etti. Firma, 2021’de yeni finansman, yeni pazarlar ve ekip genişlemelerine kadar birçok başarının altına imzasını attı. TransferGo, 2021’de işlemlerde yıllık %25’in üzerinde büyüme sağladı ve 60’tan fazla yeni pazarı bünyesine ekledi. Bunlara Gürcistan, Moldova ve Kazakistan gibi BDT ülkeleri de dahil. TransferGo şu anda dünya çapında 3,5 milyondan fazla müşterinin para göndermesine yardımcı oluyor. TransferGo ile 13,5 milyon uluslararası ve yerel işlem gerçekleştirmiş durumda. Tüm bunlar 6 milyar doların üzerinde para akışı anlamına geliyor.

Geçen Ekim ayında, TransferGo C Serisi finansman turunda 50 milyon dolar topladığını açıklamıştı. Bu son bağış toplama etkinliği, Elbrus Capital Fund III ve Black River Ventures tarafından yönetildi. Bu bağış toplama turu, TransferGo’nun müşteri tabanını genişletmeye ve ürün tekliflerini Avrupa ve ötesinde geliştirmeye büyük ölçüde katkıda bulunacak. TransferGo, önümüzdeki 3-4 yıl içinde 5 kat büyümeyi planlıyor.

TransferGo’da diğer yandan ekip de büyüyor. Firmada global çapta, çalışan tabanı geçen yıl %6,5 artarak toplam çalışan sayısı 228’e erişti.