PSD2 nedir? Fintech ekosistemi için neden önemlidir?

PSD2 (Payment Services Directive 2), Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde faaliyet gösteren finansal kuruluşların, müşterilerinin ödeme işlemlerinde daha güvenli, şeffaf ve yenilikçi bir hizmet sunmalarını sağlamak amacıyla çıkarılan bir yasal düzenlemedir.

PSD2, finansal kuruluşların müşterilerinin banka hesaplarına erişim sağlamalarına, ödeme işlemleri yapmalarına ve finansal verilerini üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları ile paylaşmalarına olanak tanıyan açık bankacılık uygulamalarını zorunlu hale getirir. Böylece, finansal teknolojilerin gelişmesi ve diğer finansal kuruluşların bankalara rakip olabilmesi için gerekli altyapı oluşturulur.

PSD2 aynı zamanda online ödeme işlemlerinin güvenliğini de artırmayı amaçlar. Bu nedenle, PSD2, tüketicilerin ödeme işlemlerini tamamlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama (örneğin, şifre ve SMS doğrulama kodu) kullanmalarını zorunlu kılar.

PSD2, Avrupa’da faaliyet gösteren bankaların, ödeme hizmetleri sağlayıcılarının ve diğer finansal kuruluşların faaliyetlerini düzenlemek için bir çerçeve oluşturur ve finansal teknoloji şirketleri için yeni iş fırsatları yaratır.