Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’na başvuru için son 4 gün

Oyun sektörüne adım atmak isteyen genç girişimcilerin sektöre katılmalarını ve başarılı girişimler kurmalarını sağlamak için Next Game Startup bu yıl da tüm hızıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ destekleriyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmaya, Türkiye’de büyüyen oyun pazarındaki ekiplere büyük fırsatlar sunmak üzere yeniden kayıtlar sürüyor. Geliştiriciler nextgamestartup.com adresi üzerinden 27 Haziran 2022 tarihine kadar oyun demolarını gönderip formu doldurarak kayıt yapabilir. İlk iki yılda Digi Game Startup Studio’nun desteğiyle beraber 10’dan fazla stüdyo şirketleşerek toplamda 9 Milyon TL değerleme ile yatırım aldı.

Bu yıl da Eylül ayında 91. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’ta gerçekleştirilmesi planlanan finallere, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yapacak. 9-11 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak olan festivalde, geliştiriciler sadece oyun severlerle değil aynı zamanda değerli jüri üyeleri, mentorlar ve diğer oyun geliştiricileri ile bir araya gelerek projelerini tüm Türkiye’ye tanıtma şansı bulacak. 11 Eylül’de gerçekleşecek olan finalin yanı sıra bağımsız oyun geliştiricilere ayrılan oyun stantları ile de oyunlarının reklamını ilk adımlarından itibaren yapabilecek.

Türkiye’de oyun sektörüne giriş yapmak isteyen geliştiricilerin tek ihtiyacı olan geliştirdikleri projenin oynanabilir bir demoya sahip olması. Kayıtlar kapandıktan sonraki 3 aylık süreçte Digi Game Startup Studio’nun sağladığı mentor destekleriyle katılımcılar, sadece oyun geliştirme alanında değil; iş modeli oluşturma, inovasyon ve girişimciliği oyun sektörüyle birleştirme, şirketleşme ve yatırım alma sürecine adım atma gibi birçok konuda eğitim alarak kendilerini geliştirme fırsatı bulacak. Oyun geliştiricileri bilgisayar, mobil ve konsol platformlarına geliştirdikleri projeler ile yarışmaya katılabilecek ve yarışma süresince seminer ve atölyeler gibi etkinliklerin yanı sıra sürekli alabilecekleri mentor destekleri ile projelerini bir üst seviyeye taşıma fırsatı bulacak.

Geçtiğimiz Yıllarda Next Game Startup

Genç ve yetenekli oyun geliştiricilerini desteklemek amacıyla düzenlenen Next Game Startup geçtiğimiz 2 yıl boyunca yoğun ilgi gördü. Hem mobil hem de PC platformuna oyun geliştiren ekipleri yatırımcılarla buluşturan yarışmada finale kalan ekiplerden 9’u, bilgisayar oyunları ile Steam festivallerine katılarak oyunlarının resmi yayınlarını başlattı. Finale kalan tek mobil oyun ise yarışmayı kazanmasının ardından başarılı NFT projeleriyle sektörde yer alıyor. 2020’de dereceye giren stüdyolar ise yarışmadan sonra aldıkları 1,25 Milyon TL yatırım ödülü ile oyunlarını mobil ve PC platformunda yayınlamak üzere ekiplerini genişleterek Digi Game Startup Studio ile beraber yollarına devam ediyor. Ayrıca yarışmanın sona ermesinin ardından başarılı olan stüdyolar toplam 9 Milyon TL değerinde değerleme ile yatırım alarak büyük bir başarıya imza attı.

Next Game Startup 2022 Takvimi

Yarışmada katılımcıların başvuruları, alanında uzman isimlerden oluşan teknik jürinin yapacağı değerlendirmelerinin ardından önce ön elemeyi, ardından çeyrek ve yarı final etaplarını geçecek. Yarışmada başvurular ise 27 Haziran 2022’ye kadar devam edecek. Çevrimiçi olarak başlayan yarışma süresince Discord sunucusu üzerinden yapılacak eğitim seminerleri ve danışmanlık seanslarına katılan ekipler, sektörün önde gelen profesyonellerinden mentorluk desteği alarak süreç boyunca pek çok alanda kendilerini geliştirme fırsatı da bulacak. Yarışmanın jüri üyeleri, ödül havuzu, eğitim programları, workshop konukları gibi detaylar da çok yakında duyurulacak.