Latin Amerika’da ortak para sesleri

Brezilya ve Arjantin’in ortak para birimine geçmek için hazırlık yapmaya başladığı belirtildi.

Financial Times (FT), Brezilya ve Arjantin’in ortak para birimine geçmek için hazırlıklara başladığı ve iki ülke liderinin bu hafta açıklama yapacağı belirtildi. FT’nin yetkililere dayandırdığı haberinde, Brezilya’nın yeni para birimi için ‘Sur’ (güney) isimini önerdiği ve bu hafta Buenos Aires’te yapılacak bir zirvede ortak para biriminin tartışılacağı belirtildi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre yeni bir para biriminin bölgesel ticareti artırması ve ABD dolarına olan bağımlılığı azaltması planlanıyor. Projede başlangıçta iki ülkenin olacağı, daha sonra diğer Latin Amerika ülkelerinin de davet edileceği ifade ediliyor.

Arjantin Maliye Bakanı Sergio Massa, pazar günü Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Ortak para birimi oluşturmak için gerekli mali konuları ve merkez bankalarının rolü gibi gerekli parametreleri incelemek için karar alınacak” ifadelerini kullandı. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın Arjantin ziyareti sırasında resmi bir duyuru yapması bekleniyor.

En büyük ikinci para bloğu olabilir

Proje hayata geçerse dünyanın en büyük ikinci para birimi bloğu oluşabilir. FT’nin tahminlerine göre, tüm Latin Amerika’yı kapsayan olası bir para birimi küresel GSYİH’nın yaklaşık yüzde 5’ini temsil edebilir. Halihazırda dünyanın en büyük para birliği olan Euro, dolar cinsinden ölçüldüğünde küresel GSYİH’nın yaklaşık yüzde 14’ünü kapsıyor. Güney Amerika para birimi projesinin sonuçlanmasının uzun yıllar alacağı tahmin ediliyor. Avrupa’nın Euro’yu oluşturması da yaklaşık 35 yıl sürmüştü.

Brezilya ve Arjantin ilk kez 2019 yılında ortak para birimi oluşturulması önerisini gündeme getirmişti. Brezilya Merkez Bankası’nın bu öneriye karşı çıkması üzerine ilerleme kaydedilememişti. Proje hayata geçerse dünyanın en büyük ikinci para birimi bloğu oluşabilir.