Kripto para nedir?

Kripto para nedir? Kripto para nasıl alınır?

Kripto para, iktisat teorisindeki para yaklaşımını bilgisayar ve internet teknolojileri ile yeniden yorumlayan dijital para birimidir. Klasik para kavramında olduğu gibi herhangi bir merkez bankası, ülke, kuruluş ya da kişiler tarafından piyasaya sürülmeyen kripto varlıklar, merkeziyetsizlik ilkesi ile işlem görür. Merkeziyetsizlik ilkesinin yanı sıra ardında yatan blockchain teknolojisi, kripto para işlemlerinin anonim, şeffaf ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Kripto para üretimi ya da takas işlemleri, kriptografi biliminin desteğiyle şifrelenen bloklar ve bu bloklardaki şifrelerin çözülmesiyle gerçekleşir. Bu yapı gerçekleştirilen tüm işlemlerinin dağıtık yapıda olmasını sağlarken sistemdeki her bir işlem görülebilir ancak kim ya da kimler tarafından yapıldığının izi sürülemez.

Kripto para Nasıl Alınır?

Kripto para sahibi olabilmek için dijital madencilik yapabilir veya alım satım platformlarından para karşılığı takas yöntemini kullanabilirsiniz. Kripto para madenciliği, bilgisayar ve internet teknolojileri yardımıyla alınmak istenen kripto varlığın kendi blockchain sistemi üzerindeki blokların oluşturulması işlemi ile yapılır. Ödül sistemiyle çalışan madenciliğin dışında kripto para alımı yapmanın diğer yolu ise bir alım satım platformunda hesap açmaktır. Alım satım platformlarında üyelik aşamasının ardından sahip olacağınız hesaplarda sadece arz talep mantığıyla belirlenen fiyatlardan dilediğiniz kripto varlık alımı yapabilirsiniz.

Kripto varlık işlemlerini alım satım platformlarında oluşturacağınız hesaplarda sanal cüzdan yani bir başka deyişle kripto para adresiniz de oluşturulur. Sanal cüzdan yardımıyla platformdan kripto para alım satımı yaparken kripto varlıklarınızı muhafaza edebilir, diğer adreslerle transfer işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Kripto para Hesabı Nasıl Açılır?

Kritopara alım satım işlemleri yapabilmek için atılması gereken ilk adım kripto para platformlarından birinde adınıza kayıtlı bir hesap açılmasıdır. İnternet sitesi ya da mobil uygulamalar üzerinden her iki platforma da kolayca üye olabilir, banka hesaplarınızdan para transferi yaparak işlem yapmaya başlayabilirsiniz. İnternet sitesi veya uygulamaların açılış ekranları ya da ana sayfalarındaki ‘yeni üyelik’, ‘üye ol’, ‘kayıt ol’, ‘hesap oluştur’ gibi başlıklardaki linklerden açılan sayfada kişisel bilgilerinizi doldurmalısınız. Kimlik numarası, isim soyisim, cep telefonu gibi bilgileri doldurduktan ve girişlerde kullanacağınız şifrenizi belirledikten sonra formu gönderebilirsiniz. Cep telefonunuza gelen onay SMS’indeki şifreyi girdikten ya da onay mailindeki doğrulamayı yaptıktan sonra hesabınız aktif hale gelir.

Üyeliğinizin tamamlanmasının ardından Bitcoin cüzdanınızı aktifleştirmek için kimlik kartınızın ve dilekçeli fotoğrafınızı sisteme kaydetmeniz gerekir. Bitcoin cüzdanı şifrenizi belirledikten ve onay sürecinizi tamamladıktan sonra Bitcoin cüzdanınızı kullanıma başlayabilirsiniz. Hesabınız ve cüzdanınız aktif hale gelmesiyle birlikte Türkiye’de faaliyetlerini yürüten bankalar veya elektronik ödeme kuruluşları aracılığıyla hesabınıza para transferi yapabilirsiniz. Gün içerisinde hesabınıza geçen bakiyeleri kullanarak dilediğiniz kripto para varlığı alım ve satım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para varlıklarınızın satışından gelen bakiyeleri de benzer şekillerde banka hesaplarınıza kolayca aktarabilirsiniz.

Gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.