Kaspersky, 2021’de ABD’de en çok patenti alınan Rus menşeli şirketi oldu

Kaspersky, ev kullanıcılarından büyük şirketlere ve hükümetlere kadar herkesin korunması için gelişmiş ve kapsamlı güvenlik çözümleri ve hizmet portföyüne katkıda bulunuyor.

Şirket, ağ ve bilgisayar güvenliği, makine öğrenimi, güvenlik bilgileri, otomotiv teknolojisi ve güvenliği dahil olmak üzere uzman çözümleriyle ilgili alanlarda düzenli olarak patent başvurusunda bulunarak, dünyayı güvenli teknolojik fırsatlarla dolu bir geleceğe taşıma konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor.

IFI Claims Direct tarafından yayınlanan yıllık patent sıralaması analizinde Kaspersky, 2021’de yayınlanan 43 patentle ABD’de en çok patent alan Rus şirketi seçildi. Şirket, tarihi boyunca yalnızca ABD’de 412 patent aldı.

Ayrıca Rusya, AB, Çin ve Japonya dahil olmak üzere dünya genelinde 1.200’den fazla patente sahip.

ABD patent verileri, geçen yıl patent alımlarının toplamda yüzde 7 oranında düştüğünü gösteriyor.

Patent büyümesinin görüldüğü tek alan, Kaspersky için önemli bir odak alanı olan makine öğrenimini içeren “belirli hesaplama modellerine dayalı bilgisayar sistemleri” oldu.

IFI sıralamasına göre, Kaspersky’nin son iki yıldaki başlıca patentli teknoloji alanları arasında ağ güvenliği için ağ mimarileri veya ağ iletişim protokolleri ve belirli hesaplama modellerine dayalı bilgisayar sistemleri yer alıyor.

Kaspersky Stratejik IP Geliştirme Başkanı Anton Tikhomirov, şunları söylüyor:

“Kaspersky her zaman yenilikçi bir şirket olmuştur. Bu ödül, teknoloji inovasyonu ve Ar-Ge’deki lider konumumuzu güçlendiriyor. Uzman mucitlerden oluşan ekibimiz, bu patentleri ABD’de ve tüm dünyada geliştiren ve yayınlayan çalışmaları nedeniyle bu takdiri hak ediyor.”

”ABD pazarındaki patent liderliğimiz, yaratıcı gelişime benzersiz bağlılığımızın ve teknolojik fırsatlarımızı tüm dünyadaki pazarlara sunma kararlılığımızın kanıtı niteliğinde.”

IFI Claims nedir?

IFI Claims Patent Services – küresel patent verilerinin en büyük, en doğru ve eksiksiz veritabanına sahiptir. Google Patents gibi çeşitli uygulamalar, web hizmetleri ve çözümler, IFI Claims patent meta verilerini temel alır. 145 milyondan fazla IFI Claims patent kaydı, dünya çapındaki şirketlerin, bankaların, patent ofislerinin ve üniversitelerin çeşitli veri merkezlerinde ve veri göllerinde mevcuttur.

IFI Claims, her yıl Ocak ayında, dünyanın önde gelen şirketleri tarafından yönlendirilen bir önceki yılın sonuçlarına (Fast Growing Technologies; US Top 50; Global S&P 100; Global 250) dayalı patent derecelendirmeleri yayınlar.

2021’de, IFI Claims ilk kez geleneksel derecelendirmeleri, patent faaliyetleri bağlamında bireysel endüstriler ve şirketler hakkında yeni derinlemesine vaka çalışmaları ile destekledi.