fintech

Fintech nedir? | Fintech ne anlama geliyor?

Fintech, kelime anlamı olarak ‘finansal teknoloji‘ anlamına gelir ve İngilizce ‘financial technologies’ kelime öbeğinin kısaltılmış ve Türkçe’ye geçmiş halidir. Türkçe’de fintek ya da fintech olarak da kullanılabilir. Ancak ‘fintech nedir?‘ sorusunu yanıtlamak için kelime anlamının çok daha ötesine geçmemiz gerekiyor. Öyle ki; modern finansal sistem içerisindeki dijital dünyanın anahtarlarının neredeyse tamamı fintech şirketleri tarafından taşınıyor.

Fintech ekosistemi, 2000’li yılların başlarında önem kazanan dijitalleşme adımlarının 2010’lu yıllarda hızlanması neticesinde finans ve bankacılık sektörü pastasından aldığı payı büyütmeyi sürdürüyor. Henüz iddialı bir söylem olmasına karşın; fintech ekosisteminin kendi pastasını yapmaya başladığını söylemek de hiç yanlış olmaz…

Fintech Ekosistemi Nedir?

Zaman zaman karmaşık bir yapıda karşımıza çıkabilen finansal işlemleri, teknoloji yardımıyla çok daha basitleştiren, herkesin anlayabileceği ya da kullanabileceği platformlara taşıyan şirketlerin bulunduğu ekosisteme fintech ekosistemi deniyor. Fintech ekosisteminde, banka müşterileri ve finansal sistem içerinde var olan tüm oyuncuların ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri bulmak mümkündür. Kimi zaman ihtiyaçlara çözüm üreten fintech ekosistemi, kimi zaman da yeni ihtiyaçlar belirleyerek kullanıcılarının finansal hayatındaki düğümleri çözmesine yardımcı oluyor. Birden fazla banka ile çalışan işletmelerin bankacılık ve finansal işlemlerini yönetebilmesini kolaylaştıran ve süreçleri dijitalleştiren platformların her biri fintech ekosisteminin bir ürünüdür.

Türkiye’de fintech ekosistemi yaklaşık 450 fintech şirketine ev sahipliği yapıyor. 2019 yılında 17 fintech şirketinin kurulduğu Türkiye’de pandemi şartlarının ağır bastığı 2020 yılında ise 31 Fintech girişimi kuruldu. Bu rakamın 2021 yılında üç haneli rakamlara ulaşma ihtimali çok da uzak bir olasılık değil.

Fintech şirketleri nelerdir?

Küresel fintech şirketleri ile boy ölçüşebilen Türkiye fintech şirketleri, genç nüfus ve genç nüfusun dijital dünyaya yön veren taleplerinden güç alırken sektöre destek veren yasal mevzuatlarla birlikte geleceğin en parlak şirketleri arasında yer alıyor.

Fintech şirketleri, bireysel ve ticari banka müşterileri başta olmak üzere finansal hayat içerisinde varlığını sürdüren tüm bireylerin işlemlerini dijital dünyaya taşımasına aracı olma görevini üstleniyor. Ödeme hizmetlerinden, bankacılık işlemlerine, yatırım süreçlerinden, elektronik para, kripto para işlemlerine varıncaya kadar birçok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Türkiye’de fintech şirketleri masaya yatırıldığında ise Startups.Watch’ın son raporlarına göre, 140 şirket ödeme hizmetleri alanında, 56 şirket tanesi kripto para ve blockchain alanında 48 tanesi ise bankacılık alanında faaliyetlerini sürdürüyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren ödeme kuruluşlarının güncel listesi

Türkiye’deki elektronik para kuruluşlarının güncel listesi