Fimple, 2 milyon dolar yatırım aldı

Finans sektörünün ihtiyaçlarına modern çözümler sunan yeni nesil teknoloji şirketi Fimple, Apy Ventures’ın liderlik ettiği turda KT Portföy, Tera Portföy ve melek yatırımcıların katılımı ile 2 milyon dolar yatırım aldı.

Finansal sektörün dijital bankalar, e-para kuruluşları, tüketici finansman şirketleri ve benzeri birçok yeni oyuncu tipleri ile çeşitlendiği ve rekabetin arttığı günümüzde, ekosistemle kazan-kazan ekseninde ve paylaşım esaslı iş birlikleri her zamankinden daha çok önem kazandı. Finansal oyuncular güvenilirlik ve yerel/global regülasyona uyum gibi temel ihtiyaçlardan taviz vermeden, açık bankacılık, servis bankacılığı, ekosistem iş birlikleri ve hızlı ürün geliştirme yapabilmek için güncel teknolojik çözümlere ve yeni destek modellerine ihtiyaç duyuyor. 

Yeni nesil teknoloji ve iş modeli yaklaşımı ile finans sektörünün ihtiyaçları ve sorunlarına yönelik modern çözümler sunmak amacıyla 2022 yılı Ocak ayının başında sektördeki yolculuğuna başlayan Fimple, odağına yalın finansal sistemleri ve yurt dışı pazarını alarak tecrübeli kurucu ekibiyle yoluna devam ediyor. Başta bankalar olmak üzere tüm finansal kurumlara, bulut üzerinden fonksiyon grupları seviyesinde hizmet verecek olan Fimple, Albaraka Portföy liderliğinde KT Portföy, Tera Portföy ve geniş tabanlı üst düzey melek yatırımcılardan yatırım alarak çekirdek yatırım turunu geçtiğimiz hafta başarıyla tamamladı.    

Sektörün ihtiyaçları modern yöntemlerle karşılanacak

Fimple; tak-çıkar özellikli, her biri ayrı ölçeklenebilir, ekosistem iş birliklerine hazır, kurumun kendi dinamiklerine göre bağımsız bir şekilde özelleştirmeler ve eklemeler yapabileceği, yalın ve parametrik fonksiyon grupları ve platform hizmeti sunarak sektör oyuncularının işlerini basitleştirmeyi hedeflemektedir. Sürdürülebilir hizmet modeli ile Fimple, ürünün teknolojik ve fonksiyon seti olarak sürekli rekabetçi tutulması ve regulasyona uyum gibi temel ihtiyaçları çözerken, finansal kuruluş ise odağını tamamen kendi iş modeline, ürünlerine ve müşterilerine çevirebilecektir.

Tecrübeli kadrosu ile tohum yatırım sonrası daha da güçlenerek yoluna devam edecek olan Fimple, ürün geliştirme çalışmalarını hızla tamamlayarak, ürünü yılın son çeyreğinde piyasaya sunmayı hedeflemektedir.

Hedefimiz global bir marka değeri kazandırmak

Yatırım turuna ilişkin görüşlerini aktaran Fimple Genel Müdürü Mücahit Gündebahar, “Fimple hikayemizin genlerini oluşturan iki temel bileşen bulunmaktadır. Birincisi tüm dünyada ve ülkemizde finans endüstrisinin temelden bir değişim ve dönüşüm süreci yaşaması, İkincisi ise ülkemizde yoğunlaşagelmiş derin finansal teknoloji deneyimi bulunmasıdır. Fimple takımı olarak bu iki değişkeni birleştirerek tamamen global pazarı hedefleyen, modern teknoloji ve iş yaklaşımı ile yola çıkmış bulunmaktayız. Bizler açısından böylesine bir yolculukta yatırım kadar, yatırımın ‘smart’ olması da çok önemli idi.  Bu açıdan Albaraka Portföy, KT Portföy ve Tera Portföy ile güzel bir sentez yakaladığımıza inanıyorum. Hedefimiz; ülkemize bu alanda global bir marka değeri kazandırmak olacaktır. “ dedi.

Girişimleri desteklemeye devam edeceğiz

Fimple’nin yatırım turundan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Albaraka Portföy Genel Müdürü Emin Özer, “Fimple’ın yatırım turuna liderlik etmekten, bu denli tecrübeye sahip kurucu ekibin çıktığı yolda onların yanında yer almaktan ve yazacakları başarı hikayesinin parçası olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. APY Ventures olarak AlbarakaTürk Katılım Bankasının yatırımcısı olduğu ve sadece finansal teknolojiler dikeyinde yatırım yapan Fintech fonumuz ile gerçekleştirdiğimiz 7. Yatırımımız oldu. Fintech girişimlerini desteklemeye 2022 yılında da devam edeceğiz.” dedi.

KT Portföy Genel Müdürü Hamit Kütük, “Yönettiğimiz girişim sermayesi yatırım fonlarından Lonca GSYF’nin yatırım odaklarından biri de finansal teknolojiler. Lonca GSYF’nin ana yatırımcısı Kuveyt Türk, finansal teknolojiler alanındaki tecrübesi ve öncü rolüyle fintech temalı yatırımlara ayrı bir önem atfediyor. Fimple, bu alanda büyük deneyime sahip kurucuları ile global bir oyuncu haline geleceğine inandığımız çok değerli bir girişim. Kendilerine yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz“ dedi.

Tera Portföy Genel Müdürü Oğuz Büktel,  “Yeni kurduğumuz ve yatırım aldığımız  Tech Invest Teknoloji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun ilk yatırımını bu alanda çok tecrübeli ve yenilikçi bir ekip tarafından kurulan ve finans sektörü paydaşlarının ihtiyaçlarını ve çözümlerini bilen bir şirkete yapmak bizim için çok önemli.  Aynı zamanda ikisi kurumsal olmak üzere üst düzey melek yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyumun üyesi olmaktan ayrıca gurur ve heyecan duyuyoruz.  2022 ve sonrasında bu yatırımı diğer girişim sermayesi yatırımlarımız ve fonlarımızın izleyeceği bilgisini paylaşmaktan ve ülkemizin teknolojik alandaki gelişimine katkıda bulunmaktan son derece mutluyuz.” dedi.