Faslı Chari, sağladığı 100 milyon dolar yatırımla fintech projesini hayata geçirecek

Faslı B2B e-ticaret platformu ve fintech girişimi Chari, son yatırım turunda 100 milyon dolar değerinde yatırım topladı.

2020 yılında Ismael ve Sophia Belkhayat çifti tarafından kurulan Chari, Fas’taki geleneksel mağaza sahiplerinin ürünleri sipariş etmelerine ve teslim almalarını sağlıyor. Bir bakıma bakkal gibi küçük ensafların online tedarikçisi konumunda bulunuyor. Kazablanka’daki geleneksel perakendeci dükkanlarını yüzde 50’sinden fazlası ile çalışıyor. Şirket yakın bir zamanda Tunus’a da açılırken geçen ağustos ayında mobil kredi uygulaması Karny’yi satın aldı.

Geçen yılın sonlarında 5 milyon doları tutarında bir tohum yatırımı alan Chari, Suudi Arabistan merkezli risk sermayesi fonu Khwarizmi Ventures tarafından yönetilen son yatırım turunu ise 100 milyon dolarlık finansal kaynak sağlayarak kapattı. Toplnanan yatırımda destekçiler arasında AirAngels (Airbnb Alumni Investors) ve AKWA Group’un risk sermayesi kolu olan Afri Mobility de bulunuyor. Şirket buradan sağladıkları kaynak ile fintech alanına ciddi adımlar atmayı hedefliyor.

Karny hamlesiyle fintech platformuna dönüştü

Kredi uygulaması Karny hamlesi ile Chari, müşterilerine krediler hakkında değerli veriler sunarak, banka hesabı olmayan dükkan sahiplerini kredi değerlendirmesine ve her birine verilen en uygun ödeme koşullarını belirlemesine olanak sağladı.

Yatırım turundan elde edilen parayı mevcut müşterileri ile BNPL hizmetlerini test etmek için kullanacaklarını belirten Chari’nin CEO’su Ismael Belkhayat, test sürecinin ardından bir kredi şirketini satın almayı planladıklarını söyledi. Böylece, bir fintech platformuna dönüşecek olan CHhari, mağaza sahiplerinin son kullanıcılarına borç para vermelerini ve işlerini daha da büyütmelerini sağlamak için destekler sunabilecek.

“Afrika’da milyarlarca insanın yaşamını iyileştirmeye yardımcı olacak”

Khwarizmi Ventures yönetici ortağı Abdulaziz al-Turki ile yatırım turuyla ilgili şunları söyledi:

‘Sophia ve Ismael, etraflarındaki herkesi daha büyük düşünmeye teşvik eden vizyoner lider kişilikler. Onların liderliğindeki Chari, basitleştirilmiş finansal çözümler yoluyla Afrika’daki milyonlarca insanın yaşamını iyileştirmeye yardımcı olacağına inanıyoruz. Vizyonerlikleriyle gurur duyuyoruz ve maceralarına katılmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi

chari
Chari kurucuları Sophia ve Ismael Belkhayat