Altın rekor kırdı: Gram altın 1.000 lira sınırını aştı; çeyrek altın 1.660 lira

Altın fiyatlarında yeni rekor geldi. Mayıs ayının son haftasında geçen yıl Aralık ayında görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 940 lirayı aşan altın fiyatlarında rekor yolculuğu devam ediyor. ‘Gram altın ne kadar?’ diye bu sabah sorgulayanlar 1.000 liralık psikolojik sınırın aşıldığı sonucuyla karşılaştı.

Gram altın, bu sabah en yüksek seviye olarak 1.007 lirayı bulurken çeyrek altın 1.663 liradan; Cumhuriyet altını ise 6.631 liradan satılıyor.

Altın fiyatları neden yükseliyor?

Küresel piyasalarda altın fiyatları, haziran başından bu yana 1.850 dolar civarında yatay seyrederken yurt içinde ise dolar/TL’deki yükseliş destekli yukarı yönlü hareketler yaşanıyor. 

Küresel piyasalarda altın sakin

Küresel piyasalarda altında bugünkü yaşanan hareketlere baktığımızda ise son günlerde olduğu gibi sınırlı ve yatay bir seyir söz konusu. Dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselmesiyle gerilerken yatırımcılar faizlerin seyri hakkında yön bulmak için Cuma açıklanacak ABD enflasyon verilerini izleyecek. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,2 düşerek 1.848 dolara geriledi.